AMPUTE FUTBOL NEDİR ?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Ampute A Milli Takımımız Avrupa Finallerine Kalmayı Başarmıştı.Son maçta ise İngiltere’yi 2-1 mağlup ederek kupayı almaya hak kazanmıştır.Çoğumuz “ampute” kelimesini ilk kez duyduk.Peki “ampute” kelimesinin anlamı nedir ?

Kişinin kol,bacak,ayak veya elinin tümünün veya bir kısmının olmaması durumuna amputasyon denir.

AMPUTE FUTBOL NEDİR NASIL OYNANIR ?

Ampute futbol , 7 kişilik oyuncularla , profesyonel sahaların ebatlarından daha küçük bir şekilde ampute oyuncuların mücadele ettiği oyun türüdür.Futbolcuların tek bacağı ampute edilmişken kalecilerin herhangi bir kolu ampute edilmiştir.Oyuncular maç esnasında koltuk değnekleri ile koşmaktadır , koltuk değneği ile yapılan müdahelerde faul yapmış sayılmaktadır ve hakem , takdirine göre bir kart çıkartabilir.

AMPUTE FUTBOLUNUN KURALLARI NELERDİR ?

 Sadece ampute oyuncuların oynadığı bir futboldur.Ampute olmayan bir oyuncu bu müsabakalara katılamaz.

Oyuncular maç sırasında protez kullanamazlar.

Oyuncular ampute ayağı ile topa hamle yaparsa , topu elle deymiş gibi muamele görür ve hakemin takdirine göre cezalandırılır.

Futbolcuların 1 bacağı ampute olmalıdır , ampute olan bacağına krampon giyemez.Kalecilerin de bir eli ampute olmalıdır , dirsekten olan amputelerde geri kalan kolun kısmıyla müdahale yapamazlar.

Oyuncular koşarken ampute ayağından destek alamaz eğer alırlarsa ilk uyarıda ihraç , 2. uyarıda ihtar eğer bir daha ampute ayağını herhangi bir şekilde kullanırsa ihraç alır.

Kaleciler herhangi bir amaçla olursa olsun ceza sahasının dışına çıkamazlar eğer çıkarlarsa ilk uyarıda penaltı ikinci uyarıda ise ihraç cezası uygulanabilir.

Kaleciler ceza sahası dışında duran toplara müdahale edemezler.

Kaleciler penaltı atışını kullanamazlar.

Ofsayt kuralı yoktur.Takımındaki arkadaşına yakınlarında rakip oyuncu olmadığı halde pas atılabilir ve skorlara eklenir.

Oyun esnasında 3 tane hakem görev alır.Ana hakem , yardımcı hakem ve yan hakem olarak sınıflandırabiliriz.

Oyunu başlatma yetkisi ,  bitirme yetkisi mola yetkisi gibi oyuna doğrudan müdahale gerektiren yetkiler ana hakeme aittir.

Ne Düşünüyorsun?

0 Puan
Başarılı Başarısız

Total votes: 0

0 Başarılı

Upvotes percentage: 0.000000%

0 Başarısız

Downvotes percentage: 0.000000%

Limon Kabuğu Yenir mi Faydaları Neler ?

DRONE NEDİR ?