DRONE NEDİR ?

İlk uzaktan kumandalı oyuncaklar kullanmaya 2000’li yıllarda uzaktan kumandalı araba kullanılmasıyla başlandı. Açıkçası ilk kullandığımızda, heyecana kapılıp sağa sola vurdurmadan duramazdık. Şuanda drone’lar da günümüz çoçuklarının oyuncaklarından.

DRONE NEDİR ? 

Drone kelimesi İngilizce’de erkek arı anlamıyla kullanılmaktadır. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamı ile kullanılmaktadır. Drone ilk başlarda askeri amaçlarla kullanılmaktaydı fakat artık herkesin ulaşabileceği düzeye getirilerek marketlerimizde yerini aldı. İki farklı türde drone bulabiliriz. Bunlardan biri Wİ-Fİ teknolojisi ile çalışılıp uzaktan kumanda ile yönetilebilmektedir. Bir nevi şimdiki çağın oyuncağı olarak adlandırabiliriz. Bir diğer drone modeli de internet bağlantısı olmadığı yerlerde erişimi sağlaması, Mark Zuckerberg’in de bununla ilgili bir çalışmasıda mevcuttur.

DRONE KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?

Şuanda satışı en fazla gerçekleştirilen drone markaları ARDrone ve DJIPhantom’dur. Bunun sebebide ilk bu markaların drone geliştirmesi en önemli etken olduğu düşünülür.

SPOR 

İnsansız hava araçları deniz sporları, motor sporları gibi bir çok dalda aktif olarak kullanılmaktadır. Şuana kadar GoPro’nun sağladı fayda hiç bir kamera sağlayamadı fakat farklı bakış açısı getirdi. Örneğin dalış veya surf yaparken su altında çekim yapılabilmekteydi artık insansız hava araçları ile de tepeden veya farklı açılardan çekimde yapılabilmektedir .

KARGO

 Amozonun yeni projesi olarak bilinen insansız hava araçları ile kargo fikri mantıklı geliyor. Fakat Amerika da ne kadar mümkün olur bilinmez .

SAĞLIK 

İnsansız hava araçları artık bize ilaç getirebilecek yani acil bir durumda kalırsak ambulans yerine drone gelerek bize ilaç veya ihtiyacımız olan ekipmanı getirebilecek.

Ne Düşünüyorsun?

0 Puan
Başarılı Başarısız

Total votes: 0

0 Başarılı

Upvotes percentage: 0.000000%

0 Başarısız

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMPUTE FUTBOL NEDİR ?

ChromeBook Nedir ? Windows ve Mac OS’dan farkı Nelerdir ?