Google’da Etkili Arama Nasıl Yapılır ?

Bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda veya her hangi bir şeyi araştırmak istediğimizde Google arama motorunu kullanıyoruz. Zaman zaman ise istediğimiz sonuçları alamayabiliyoruz. Böyle durumlarda neler yapabiliriz gelin inceleyelim.

TEMEL BİLGİLERDEN YARARLANIN !

Aradığınız şey ne olursa olsun ilk önce temel bilgilerle aramayı deneyin. Örneğin “En yakın cami nerededir ?” fakat belirli bir adresteki yeri arıyorsanız şehir ve ilçe belirterek aramanızı daha emniyetli hale getirmiş olursunuz.

 

KELİMELERE DİKKAT EDİN !

 Dişiniz ağrıyorsa “Dişim ağrıyor.” demek yerine, daha tıbbi sitelerde kullanılan diş ağrısı kelimesini kullanırsanız aradığınız siteyi bulmakta zorluk çekmezsiniz.

BÜYÜK HARF İLE KÜÇÜK HARF AYNIDIR 

 Yazı yazarken imla kurallarına veya harfi küçük ya da büyük yazdığınıza dert etmeyin doğru yazmasanız da Google otomatik olarak ilgili kelimelerle dolu siteleri karşınıza çıkaracaktır. Örneğin “FARKBU” ile “farkbu” kelimeleriyle arama yaparken iki kelimede sizi aynı sonuca götürecektir.

 

DAHA DETAYLI ARAMA YAPIN 

Çoğu aramada Google sizin yerinize o işi yapar ve arama sonuçlarınızda yanıtınızı gösterir.

Hava Durumu : Bulunduğunuz konumdaki hava durumunu öğrenmek istiyorsanız “hava durumu” yerine daha detaylı bir şekilde bulunduğunuz şehri veya ilçeyi yazarsanız Google size doğrudan sonucu gösterecektir.

Sözlük:Anlamını bilmediğiniz bir kelimenin önüne “tanım” kelimesini getirirseniz size Google en üst basamakta kelimenin anlamını gösterecektir.

Matematiksel Hesaplamalar:87*95478 gibi uzun zaman alan bir matematik problemini ya da karmaşık bir grafik denklemlerini çözmenizde yardımcı olur.

Birim Dönüştürmeler:”27 santigrat kaç kelvindir ?” gibi cümleler kurarsanız Google doğrudan size işleminizin cevabınızı verir.

 

 

Ne Düşünüyorsun?

1 Puan
Başarılı Başarısız

Total votes: 1

1 Başarılı

Upvotes percentage: 100.000000%

0 Başarısız

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ChromeBook Nedir ? Windows ve Mac OS’dan farkı Nelerdir ?

Nasıl Evlenme Teklifi Edilir ? Romantik Fikirler