Limon Kabuğu Yenir mi Faydaları Neler ?

Limon kabuğu bin derde deva harika bir besindir. Bildiğiniz üzere limon bolca C vitamini bulunduran bir gıdadır. Limonu genellikle çaylarımızda ve salatalarımızda kullanmaktayız. Limonun suyunu sıkıp kabuğunu çöpe atıyoruz. Limon kabuğunun da limon gibi neden yararları olmasın? Limon kabuğu nelere iyi geliyor?

LİMON KABUĞUNUN YARARLARI KANSERLE SAVAŞIR

Limon kabuğunun yapısında bulunan limonen ve salvestrol Q40 gibi maddeler kanserle mücadele ederler. Bunun yanında flavanoidler kanserli hücrelerin gerilemesine sebep olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, limon kabuğu vücudu korumakta rol oynayan C vitamini gibi yararlı vitaminler içerir. Bunun yanında limon kabuğu yemek boğaz ağrısına, grip ve soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklara da derman olmaktadır.

Kolesterol seviyesini düşürür

Limon kabuğu yemek kolesterolu düşürerek kalbin dengeli bir şekilde atmasını sağlar ve ritmik düzensizliği düşürür.

Ağız ve Diş Sağlığına Yararlıdır

C vitamini eksikliği bir çok kişide gingivitis, diş eti kanamaları ve iskorbüt gibi diş ve diş eti problemine neden olur. Limon kabuğu zengin C vitamini yapısıyla bu rahatsızlıkları önler.

Cilt Kanserlerini Önler

Limon kabuğu yapısındaki C vitamini ve sitrik asit ile beraber kanı saflaştırarak ciltteki yabancı hücrelerin önüne geçer ve sağlıklı bir cilde kavuşmamızı sağlar.

Limon Kabuğu Nasıl Yenir ?

Limon kabuğunu çayın içine bütün olarak atabiliriz ve öylece içebiliriz fakat daha çabuk kana karışmasını istiyorsanız limon kabuğunu rendeleyip kek veya kurabiyelerinizin içine atabilirsiniz ya da rendelenmiş limon kabuğumuzu mevsim salatanıza serpebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun?

0 Puan
Başarılı Başarısız

Total votes: 0

0 Başarılı

Upvotes percentage: 0.000000%

0 Başarısız

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milyonlarca İnsan Yalan Habercilikle Siber Saldırıya Maruz Kaldı

AMPUTE FUTBOL NEDİR ?