Siyah Arka Plan Kullanarak Pil Tasarrufu Yapmak

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber Android telefonların pil kapasitesi giderek geliştiriliyor. Akıllı telefonlar hayatımızın çoğu alanında bize büyük kolaylıklar sağlaması onları bizler için vazgeçilmez kılıyor. Böylece hayatın her alanında onlara ihtiyacımız varken güç tüketimi kullanıcılar için sorun oluşturuyor.

Bu tür sorunlara çözüm bulmak için pil ömrünü uzatma yöntemleri arayışına giriliyor. Bu yöntemler arasında en yaygın olanı, ekran arka planın koyu renk olarak ayarlanmasıdır. Peki siyah arka plan pil süresini nasıl etkiliyor?

#1 Amoled Ekranlarda Enerji Tasarrufu

Eğer amoled ekranlı bir Android telefon kullanıyorsanız ekranın teknolojisi siyah ışıkları geçirirken daha düşük güç tüketecektir. Durum böyle olduğundan siyah renk ağırlıklı arka plan temaları ayarlamak telefonunuza %8 ile %18 arasında güç tasarrufu kazandıracaktır.

Eğer bu işin arkasındaki nedenlere değinecek olursak; amoled ekranların yapısında ışığa duyarlı geçirgen diyotlar vardır ve bu diyotlar gelen ışığın rengine bağlı olarak güç harcayarak ışığı ekrana yansıtır. Böylelikle görüntü oluşur. Bu diyotlar ancak siyah ışıklarda minimum güç tüketirler. Bu sebeple arka planın siyah renkler tercih edilmesi diyotların yüksek enerji tüketmesi engellenmiş olur ve pilden tasarruf edilir.

#2 LCD Ekranlarda Enerji Tasarrufu

LCD ekranlar yapısı gereği amoled ekranlardan çok daha farklı karmaşıktır. Peki LCD ekranlarda arka planı siyah ayarlayarak güç tasarrufu sağlanır mı?

LCD ekranlar kendisine gelen renkleri direkt ekrana yansıtırlar. Renkler arasından asla seçim yapmazlar. Bu bağlamda LCD ekranlar için rengin herhangi bir önemi yoktur. Gelen renk her ne olursa olsun güç tüketim değerleri eşit olacaktır. Yani sonuç olarak cihazınızda LCD ekrana sahipseniz arka planı siyah ayarlamak güç tasarrufu sağlamayacaktır.

Siyah ekranların kullanıldığı amoled ekranlar daha az güç harcarlar. Amoled ile LCD ekranı karşılaştıracak olursak, daha az güç ile daha parlak ekranı amoled sağlamaktadır.

Ne Düşünüyorsun?

3 Puan
Başarılı Başarısız

Total votes: 3

3 Başarılı

Upvotes percentage: 100.000000%

0 Başarısız

Downvotes percentage: 0.000000%

3 Yorum

Cevap ver
  1. Siyah ağırlıklı arka plan resmi kullanarak enerji tasarrufu yapmak güzelmiş. Amoled ekranlı akıllı telefon kullanıcılarının işine yarayacağına eminim.

  2. siyah arka planda şarjınızı arttırını görüp bir heycanla girip lcd ekranlarda ki rengi direk yansıtmayı hatırlamak… şuan merdivenlerden inerken hs yemiş gibiyim ama bilgi bilgidirle avutalım kendimizi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye İzlanda’ya Dayanamadı 3-0

Milyonlarca İnsan Yalan Habercilikle Siber Saldırıya Maruz Kaldı