Yeni sınav sistemi belli oldu

Yüksek Öğretim Kurum Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni sınav sistemi YKS’yi kamuoyuna duyurdu, sınav sistemine dair ayrıntılı bilgiler verdi.

Yeni sinav sistemi belli oldu.LYS YGS kalktı.Onun yerine ilk oturumda “Temel Yeterlilik Testi(TYT) ikinci oturumda ise “Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı(YKS)” geldi. Sınav haziran ayında bir cumrtesi günü yapılacak. Hem Temel Yeterlilik Tesi(TYT) hem Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı(TYT) aynı gün yapılıcak.Sabah TYT, öğle molasından sonra YKS yapılacak. 18 puan türünden 5 puan türüne düşürüldü.İlk oturum da Temel Matematik ve Türkçe derslerinden öğrenciler sınava giricek.İlk oturum da Türkçe 40 Matematik 40 soru olarak değerlendiricek. Bir önemli yanıda ilk sınav da alınan puanların 2 yıl geçerli olması.İlk oturumdan 150’den fazla puan alan öğrenciler ön-lisans programlarına tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen öğrenciler ise 180 puanı geçmek zorunda. Örneğin öğrenci TYT’den 200 puan veya daha üstü bir puan alırsa seneye o puanı kullanabilir. Bu bir zorunluluk değil tercih meselesi olarak ayarlanmıştır.

YGS-LYS sınavlarında bir soruya ortalama 80 saniye-100 saniye bir zaman veriliyordu fakat uzmanlar tarafından bu süre öğrencilere yetmesi imkansıza yakın bir şeydi. Uzmanlara göre 160 soruya değil 80 soruya böyle bir süre verilmesi gerekiyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç sınav süreleri hakkında bir bilgi vermedi.

Bu sistem TM öğrencilerin yüzünü güldürürken MF ve sözel öğrencilerin yüzlerini güldürmediği aşikâr.

Ne Düşünüyorsun?

0 Puan
Başarılı Başarısız

Total votes: 0

0 Başarılı

Upvotes percentage: 0.000000%

0 Başarısız

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Evlenme Teklifi Edilir ? Romantik Fikirler

Sıfır Bir “Bir Zamanlar Adana’da” 3. Sezon Teaseri Yayınlandı